Quantcast
Channel: mpee.amorf.info
Viewing all 77 articles
Browse latest View live

Polgári Szemle

$
0
0

Tisztelt Barátaink !

Engedjék meg , hogy felhívjam szíves figyelmüket a Polgári Szemle című gazdasági - társadalmi folyóiratra. A polgári, konzervatív és európai értékrendet egyaránt fontosnak tartó, igen színvonalas kiadványról van szó, amelyet reményeink szerint már sokan , de biztosan nem elegen ismernek.
A mai magyar gazdasági, politikai és társadalmi helyzet szinte valamennyi visszásságával foglalkozó szakcikkek mellett tudományos műhelyek eredményei, könyvismertetések, lapszemlék gazdagítják a folyóirat tartalmát.
A Polgári Szemle ebben az évben negyedik évfolyamát kezdte meg. Természetesen minden állami támogatás nélkül, kizárólag az előfizetok és támogatók segítségével sikerült eddig is - nem minden nehézség nélkül - a lap életben tartása. Kérem Önöket, hogy a lap megvásárlásával illetve előfizetésével támogassák a Polgári Szemle fennmaradását.

A lap előfizethető a szerkesztoség címén (1062 Budapest, Lendvay u. 28),
telefonon (06-1-475-6175), illetve
e-mailen : info@polgariszemle.hu.
Előfizetési díj 2008-ra: 2000 Ft.


Meghívó

$
0
0

A Magyar Polgári Együttműködés Egyesület rendes közgyűlésére

Kérem és várom tagegyesületi elnökeink és egyéni tagjaink részvételét.
A tagegyesületek elnökei csak írásos meghatalmazással helyettesíthetők.

Határozatképtelenség esetén az újabb közgyűlést ugyanaznap 10-órára, azonos napirenddel összehívom (Alapszabály 12 § (5)) . Az új közgyűlés a megjelentek számára való tekintet nélkül határozatképes.
Napirend:

  1. A közreműködők megválasztása.
  2. Elnöki beszámoló.
  3. A számvizsgáló bizottság beszámolója.
  4. Hozzászólások, válaszok
  5. A beszámolók elfogadása.
  6. Alapszabály módosítás
  7. A jelölő bizottság beszámolója, jelöltállítás.
  8. Tisztségviselők megválasztása.
  9. Eredményhirdetés, elnöki zárszó.

Időpont: 2009. augusztus 29-én, szombaton, 9 óra 30 perc.
Helyszín: Szent Margit Gimnázium díszterm. (Budapest, 1114 Villányi út 5-7.)
Térképre váltás

A meghívó itt tekinthető meg.

A közgyűlés megrendezését a Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítvány támogatja.

Barátsággal és üdvözlettel:

Budapest, 2009. augusztus 14.
Martonyi János sk.
az MPEE elnöke

Közlemény

$
0
0

Balog Zoltán a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület elnöke.

Balog Zoltánt választotta elnökévé a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület 2009. augusztus 29-én,szombaton a Budapesten megtartott tisztújító közgyűlésén.
 
Martonyi János leköszönő elnök beszámolójában értékelte az egyesület elmúlt két évének tevékenységét, megköszönve az elnökség és a tagság eddigi munkáját.
 
A Magyar Polgári Együttműködés Egyesület rendes közgyűlésén megválasztotta új tisztségviselőit. A közgyűlés az egyesület elnökévé Balog Zoltán országgyűlési képviselőt, az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottságának elnökét, főtitkár-alelnökké Mészáros Lászlót, a Kecskeméti Konzervatív Kör elnökét, alelnökké Tordáné dr. Petneházy Judit jogtanácsost választotta.
 
Az elnökség további tagjai: Hazl József, a Rákóczi Szövetség elnöke, Bíró Ildikó, a Polgári Körök főkoordinátora, Náray-Szabó Gábor, a Professzorok Batthyány Körének elnöke és Osztie Zoltán, a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége elnöke. Az Együttműködési Tanács tagjait az elnökség döntése alapján választják meg 30 napon belül.
 
Balog Zoltán beszédében megköszönte elődje, Martonyi János eddigi munkáját, és felkérte az egyesület védnökének. A Magyar Polgári Együttműködés Egyesület tiszteletbeli elnökei és védnökei a szervezet korábbi vezetői: Mádl Ferenc akadémikus, volt köztársasági elnök, Granasztói György történész professzor és Martonyi János volt külügyminiszter. A védnökök állandó tanácskozási jogú meghívottjai az elnökség és az Együttműködési Tanács üléseinek.
 
Magyar Polgári Együttműködés Egyesület
 

Meghívó

$
0
0

A Magyar Polgári Együttműködés Egyesület tisztelettel meghívja

XV. Polgári Gondolájára, melynek témája:
Új magyar kulturális stratégia - mit várunk tőle, s mit teszünk hozzá?

Előadók:

  • Csoóri Sándor
  • Eperjes Károly
  • Granasztói György
  • Kodolányi Gyula

A Budapest konferenciahajó 2009. október 10-én, szombaton délelőtt 10 órakor indul és 13 óra körül érkezik vissza.

A beszállás és érkezés helye: Vigadó, hajóállomás.
Beszállás: 9 óra 20 perctől.

A hajó korlátozott befogadóképessége miatt a meghívás személyre szóló, illetve csak az előzetesen regisztrált meghívottakat tudjuk fogadni. Jelentkezni munkanapokon 10-17 óra között lehet a 299-8066-os telefonszámon, vagy a molnar.adrienn"kukac"mpee.hu e-mail címen.

Barátsággal és üdvözlettel:
Budapest, 2009. szeptember 20.

Balog Zoltán
MPEE elnök

Közlemény: Mi kell a felsőoktatás megújításához?

$
0
0

Hazánk számára létkérdés volna, hogy nemrég még nagyhírű felsőoktatásunk fejlődjék, mégis egyre hanyatlik. A hallgatói tudás egyre gyérebb, aminek közvetlen oka – a közoktatás hanyatlása mellett – az eltömegesedés, amellyel sem az oktatói létszám sem a tehetséges hallgatók megfelelő képzése nem tart lépést. Az intézmények, egységeik és szakjaik szaporodnak, az oktatók mennek előre a ranglétrán, de mindez nagyrészt csak inflálódás. A hanyatlás gyökere abban van, hogy a felsőoktatást piaci modellben szabályozták, és ez értékválságra, az igénytelenség versenyére és a különböző képességű hallgatók oktatásának téves uniformizálódására vezetett. Ez összemosta az egyetem és a főiskola szerepét. Részben a sokhelyütt kétes legitimitású hallgatói képviselet nyomására a tanulmányi rend fellazult. E tünetek miatt sem a jó diák, sem a jó tanár nem érzi jól magát a rendszerben.

A minisztérium új törvénytervezete a gyökerénél ragadja meg a problémát, de az ellenérdekelt felek támadják, puhítják az elképzelést. Az aláírók kinyilvánítják, hogy a törvénytervezet szellemével egyetértenek, és az alábbi pontok teljesülését elengedhetetlennek tartják a megújulási folyamat sikeréhez:

  1. A felsőoktatás nem szolgáltatás, hanem közszolgálat, és a törvénynek ezt kell tükröznie.
  2. Meg kell különböztetni egymástól a főiskolát, amelynek célja gyakorlati képzés, és az egyetemet, ahol a kutatás és a magas szintű alkalmazás elsajátíttatása a cél.
  3. A felvételi követelmények és a tanulmányi rend szigorításával hozzá kell járulni a felsőoktatás színvonalának emeléséhez.
  4. Alsó határt kell szabni a karok méretének, és felül kell vizsgálni a szakok számát.
  5. A vezető testületekben a szavazati jogokat a kompetencia alapján kell meghatározni, a hallgatók aránya legfeljebb 15% legyen.
  6. Szigorítani kell az egyetemi tanári kinevezés feltételeit, intézménytől független, országos habilitációs testületet kell létrehozni.
  7. A finanszírozásban csökkenteni kell a képzési normatíva (a hallgatók száma szerinti ,,fejkvóta'') arányát.
  8. Felül kell vizsgálni a bolognai rendszert, és a tanárképzésben vissza kell állítani az osztatlan képzést.
  9. A kiváló egyetemek kutatási eredményeik alapján részesüljenek kiemelt támogatásban.

A felsőoktatási törvény fontos próbája lesz annak, hogy a politikai osztály valóban azon értékeket karolja-e fel, amelyek alapján az ország versenyképessé tehető, vagy kisszerű érdekek most is szétmossák az előrelépés útját.

Baross Gábor Nemzeti Gazdaságpártoló Társaság

Civil Összefogás Fórum

Eötvös Loránd Fizikai Társulat

Keresztény Értelmiségiek Szövetsége

Magyar Polgári Együttműködés Egyesület

Professzorok Batthyány Köre

Rákóczi Szövetség

Amennyiben csatlakozna a fenti felhívásunkhoz, megteheti a mpee@mpee.hu emailcímen.

Támogatását előre is köszönjük!

Ez idáig csatlakoztak:

Mádl Ferenc (2000. augusztus 4. és 2005. augusztus 5. között a Magyar Köztársaság elnöke), Gajdos Erzsébet, Tordáné Petneházy Judit, Müller Ferenc, Molnár Adrienn, Országos Nyugdíjas Polgári Egyesület Bp. XI. ker. Szervezete, a Szent Adalbert Misszió Alapítvány, Sümegh László főiskolai adjunktus(ny. gimn. igazgató), Szórád Róbert (képviselő JNSZ megye és Újszász város), Sipos Imréné (Esztergom), Pákozdi Imre közíró, „Asszonyok a nemzeti egységért” mozgalom, Miháltz Pál (egyetemi tanár), Gyöngyösiné dr. Papp Zsuzsanna (tudományos főmunkatárs), Dr. Boda Domokos (professor emeritus, Széchenyi- díjas egyetemi tanár), Dr. Kovács Lajos Péter (történész, egyetemi tanár), Prof. Dr. Pethő Sándor, Prof. Dr. Bársony István, Kelemenné Farkas Márta (lektorátusvezető, KRE), Dr. Sándor Irén, Dr. Radnai Márta (Szeged), Lelkes Andrásné, Hernádi Lászlóné (közoktatási szakértő, Győr), Hernádi László (Győr), dr. Szűk Gyula (c. docens), Szük Gyuláné (okl. építészmérnök), Sinkovits-Vitay András, Lengyel Klára (habilitált egyetemi docens), Bogárdi Zoltán (kertészmérnök), Kalmár Pál (festő és üvegművész,a Magyar Ház alapítvány kurátora, a Nemzeti Szalon szerkesztő műsorvezetője), Dr Gyürk István CS (c. professor emeritus), Vékes Bertalan, Dr. Horkay Irén (emeritus professzor), Kiss József, Dr. Izsák János (PBK), Fázsy Anikó, Stefanovits Péter (főiskolai docens Ny-magyarországi Egyetem, Savaria egyetemi központ Művészeti Intézet, Rajzi Tanszék Szombathely), Beregszászi Olga, Dr. Kendrey Gábor (patológus, a Semmelweis Egyetem professor emeritusa), Gógl Árpád dr. (ph.dr.sci.hon.), Dr. Hankó Zoltán (Kistarcsa), Dr. Balogh Ádám (sebész prof. emeritusa), Bán Teodóra, Csapody Miklós László, Dr. Lengyel Alfonz (RPA), Szeghalmi Polgári Egyesület, Jeszenszky Géza (egyetemi magántanár, tört.tud. kandidátusa), Magyar-Osztrák-Bajor Társaság, Balázs Fecó, M. Csizmadia Béla (egyetemi tanár, SZIE, Gödöllő), Tóth Sándor (Ph.D. okl. villamosmérnök, ny. egyetemi docens), Kovács Etelka (a kémiai tudomány doktora), Hajdúnánási Polgári Kör, Prof. Dr. Mahunka Sándor (akadémikus), Kondor Katalin (újságíró), Magyar Polgári Nőfórum Egyesület, Dr. Tringer László (prof. Emeritus), Kalász Márton (író,a Károli Gáspár Református Egyetem oktatója), Benyhe István, Sik Zoltán Nándor, Kanyár Erika (középiskolai tanár, felnőttképzési szakértő), Vass Tamás, Földváryné dr.Orosz Julianna (villamosmérnök), Dr.Faller József (Professzor emeritus), Szomor Iván (okl.gépészmérnök), Deák Ferenc Polgári Internetes Levelező Kör, Kovács Endre, Bíró Zoltán, Goró Oszkár, Simayné Bóbis Ildikó, Ferencz Csaba (villamosmernök, egyetemi magántanár, ELTE TTK), Értékmegörzők Szentimrevárosi Közhasznú Egyesület, Csokonai Színház, Magyar Teátrumi Társaság

Meghívó

$
0
0

Szeretettel hívjuk a Polgári Gondola idei hajóútjára, 2011. október 1-én 10 órától 13 óráig.

A délelőtt témája: „Magyar lelkiállapot”

Előadóink:
dr. Kopp Mária, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Magatartástudományi Intézet tudományos igazgatóhelyettese,
Steinbach József, a Dunántúli Református Egyházkerület püspöke, valamint
dr. Fekete György, akit arra kértünk, hogy mutassa be az alakuló Magyar Művészeti Akadémiát.

A Budapest konferenciahajó a Lánchíd pesti hídfőjétől indul, és ide érkezik vissza.
Beszállás 9 óra 30 perctől.

A hajó korlátozott befogadóképessége miatt csak az előzetesen regisztrált meghívottakat tudjuk fogadni. Jelentkezni munkanapokon 10-17 óra között lehet a 555-2035-os telefonszámon, vagy a molnar.adrienn@mpee.hu e-mail címen, vagy az alábbi jelentkezőlap kitöltésével.

On-line jelentkezés

Évértékelő

$
0
0

Orbán Viktor miniszterelnök úr idén is elfogadta egyesületünk felkérését, és immár tizennegyedik alkalommal tartja meg évértékelő beszédét, melyre február 7-én kerül sor a Millenárison.

Patrióta Európa Mozgalom

$
0
0

Mi, patrióta európai polgárok Patrióta Európa Mozgalom néven új mozgalmat indítunk közös értékeink hirdetésére, védelmére.
Nekünk, magyarországi demokratáknak az emberi jogok védelme, a társadalmi szolidaritás, a vállalkozás szabadsága és a gazdasági növekedés gyümölcseinek igazságos elosztásába vetett hit, valamint a tiszta természethez, a védett környezethez való jog éppen olyan alapértékünk, mint magyar kulturális hagyományainknak és kivételesen gazdag, gyönyörű anyanyelvünknek védelme, és fejlődésüknek harmonikus összekapcsolása.
Mindezek nélkül számunkra a demokrácia, a jogállamiság nem képzelhető el, s éppen olyan fontosak, mint hazaszeretetünk, vagy éppen antik, illetve keresztény hagyományainkon, kultúránkon alapuló európai identitásunk.
 
2010 tavaszán nemzetünk szabad választásokon kétharmados felhatalmazást adott a polgári patrióta politikai pártoknak, és e nagy közös akarattal megteremtette a feltételeit annak, hogy parlamentáris módon, polgári értékrenden alapuló forradalmi változások következhessenek hazánkban: a választópolgárok döntő többsége az új kormánytól elvárta, hogy az országot a velejéig korrupt, széteső félben levő posztkommunista fél-demokráciából valóban új alkotmányon és törvényeken alapuló polgári demokráciává alakítsa át.
Szinte reménytelen gazdasági, erkölcsi romlásba sodort nemzetünk ösztönös reakciója volt ez a kétharmados felhatalmazás, mellyel személy szerint Orbán Viktort és az általa vezetett polgári demokratikus politikai erőket hatalmazta fel a nemzet a hőn kívánt változások levezénylésére.
Mi, a mozgalom alapítói a két év előtti eltökéltségünkből egy jottányit sem engedünk, nem hagyjuk, hogy akár hazai, akár külhoni politikai-gazdasági-pénzügyi erők és kulturális holdudvaraik, valamint médiájuk hiányos tényismeretükből adódóan vagy szándékos hazugságokat hangoztatva, gyakran kettős mércét alkalmazva kioktassanak bennünket, és vádjaik következményeként egyre kilátástalanabb állapotba sodorják gazdaságunkat.
Töretlenül támogatjuk lehetetlen helyzetbe taszított országunk állami vezetőit, és nem hagyjuk, hogy álságos, sokszor hazug állításokkal vádolják őket s rajtuk keresztül azt a több milliónyi magyar választópolgárt, amely demokratikus úton juttatta őket a hatalomba. Nem hagyjuk, hogy olyan vétségekkel, bűnökkel illessenek bennünket, amelyek ellen mindig is harcoltunk történelmünk során, és küzdünk ma is.   
Méltatlannak tartjuk, hogy még nekünk, európai magyar patriótáknak kell magyarázkodnunk demokrata mivoltunkkal kapcsolatosan; nekünk, akiknek itt Európa közepén az 1100 éves államiságunk szinte a génjeinkbe véste a patriotizmus és az európai polgári értékrend minden ismérvét.
Útjára indítjuk hát a Patrióta Európa Mozgalmat. Felhívjuk polgártársainkat, a civil szervezeteket, csatlakozzanak hozzánk. Fejezzük ki sok millióan, hogy nem engedjük megszentségteleníteni értékeinket, nem hagyjuk magunkat többé megalázni!
Tűzzünk a mellünkre egy szál virágot, vagy gyermekeink, unokáink által készített virágrajzot!
Legyen a virág a Patrióta Európa Mozgalom szimbóluma!
Budapest, 2012. február 7.
 
Ötszáz Kárpát-medencei civil szervezet nevében a Civil Együttműködési Tanácskozás képviselői:
 
                                       Mészáros László és dr. Csizmadia László
                                                     a mozgalom alapítói


Sajtószemle a Patrióta Európa Mozgalomról

$
0
0

Csatlakozás a Patrióta Európa Mozgalomhoz

$
0
0

A mozgalomhoz csatlakozni az mpee@mpee.hu e-mail címen lehet.
Szeretnénk minél több külhoni, más nemzetbéli európai polgár szimpátiáját is elnyerni mozgalmunk támogatására. Ezért lektorált fordításban rendelkezésünkre áll a szöveg angol, lengyel, német horvát, szerb, szlovén, román, ukrán és szlovák nyelven. Ha ebbéli szándékunkat konkrétan segíteni tudná, kérem jelezze, és megküldjük a kért nyelveken is a szöveget.

Jogállami kerekasztal

$
0
0

A Magyar Polgári Együttműködés Egyesület „Jogállami kerekasztal” címmel 2013-ban országjárást szervez az egyesület elnökségének, tagjainak és helyi tagszervezetinek közreműködésével. A kerekasztal-beszélgetéseken az új Alaptörvényről, alkotmányosságról, közjogi berendezkedésünk aktuális kérdéseiről, a választójogi változásokról állandó és meghívott előadók tájékoztatják az érdeklődőket.

Felkért előadók többek között: Balog Zoltán, Tordáné Petneházy Judit, Juhász Imre, Náray Szabó Gábor, Cser Palkovics András, Gulyás Gergely, Szájer József, Kiszelly Katalin, Simicskó István, Semjén Zsolt, Bagó Zoltán.Az országjárás tervezett helyszínei többek között: Kalocsa, Kecskemét, Székesfehérvár, Pécs, Szombathely, Sopron, Mosonmagyaróvár, Celldömölk, Szeged, Miskolc, Nyíregyháza, Budapest, Hódmezővásárhely és Baja.

A Magyar Polgári Együttműködés Egyesület február 1-jei nyitórendezvényének Nyíregyháza ad otthont. Az első kerekasztal-beszélgetés résztvevői Tordáné Petneházy Judit alelnök, Juhász Imre elnökségi tag és Kovács Ferenc nyíregyházi polgármester lesznek. A kerekasztal-beszélgetéseket és az azzal kapcsolatos részvevői hozzászólásokat minden alkalommal kulturális program követi a Bánffy György Kulturális Szalon tagjainak a közreműködésével.

Február 1-jén, pénteken Császár Angéla érdemes művész, a kulturális szalon háziasszonya és Pregitzer Fruzsina, a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház színművésze lép fel az esten.
 

A nyitórendezvénynek Nyíregyháza adott otthont

$
0
0

Alaptörvény, alkotmányosság, közjogi berendezkedés és választójog. Ezek a témák kerülnek napirendre a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület Jogállami kerekasztal országos rendezvénysorozatán. Tordáné dr. Petneházy Judit, az egyesület alelnöke azt mondta: a program célja az, hogy az állampolgárok megismerjék az Alaptörvényt, mert azzal kapcsolatban sok kérdés merül fel.
Az országos programsorozat február 1-jén kezdődött, a nyitórendezvénynek Nyíregyháza adott otthont.
– Egy nagy nevű egyesület Nyíregyházát választotta programsorozata első helyszínéül – mondta dr. Kovács Ferenc, Nyíregyháza polgármestere –, a téma pedig az Alaptörvény, az alkotmányosság, illetve a választójog, ami első hallásra túl elméletinek tűnhet, de úgy gondolom, hogy a kerekasztal-beszélgetésen inkább a gyakorlati kérdések kerülnek napirendre.
A rendezvényen felléptek a Bánffy György Kulturális Szalon tagjai, Pregitzer Fruzsina és Császár Angéla.
 
Videó és képgaléria: http://www.nyiregyhaza.hu/jogallami-kerekasztal
 

Alaptörvény, alkotmányosság, közjogi berendezkedés

$
0
0

A Magyar Polgári Együttműködés Egyesület és a Bánffy György Kulturális Szalon tisztelettel meghívja Önt „Jogállami kerekasztal című rendezvényére, mely a Kölcsey Kör Kecskeméti Tagozatának és a Nemzeti Fórum Bács-Kiskun Megyei Szervezetének pódiumbeszélgetés sorozatának keretében kerül megrendezésre.

Időpont: 2013. február 21., csütörtök, 18 óra

Helyszín: Piarista Gimnázium Díszterme, Kecskemét

A kerekasztal-beszélgetés résztvevői Tordáné Petneházy Judit MPEE alelnök, Juhász Imre elnökségi tag, Mészáros László főtitkár, Bagó Zoltán európai parlamenti képviselő és Zombor Gábor polgármester lesznek.

Házigazda: Iványosi-Szabó András
 

Évértékelő 2013

$
0
0

"Az eredmények azt mutatják, Magyarország jobban teljesít. A magyarok 2012-ben nem dolgoztak hiába; jó döntés volt kitörni a kényszerpályáról, és jó döntés volt a magunk kezébe venni a sorsunkat".
Részlet Orbán Viktor évértékelő beszédéből, 2013. február 22.

Balog Zoltán beszéde az évértékelőn

$
0
0

Tisztelt Miniszterelnök Úr! Kedves Dalma Asszony, Katalin Asszony!
Annyi nagyszerű és értékes embert kellene itt személyesen üdvözölni, úgyhogy hagy mondjam azt, hogy Isten hozta mindannyiukat! Tizenöt évvel ezelőtt Mádl Ferenc, a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület alapító elnöke először kérte fel Orbán Viktor akkori miniszterelnököt, hogy beszéljen a polgári keresztény nemzeti táborhoz, az ország, a nemzet nyilvánosságához arról, ami nemcsak politika, nemcsak gazdaság, nemcsak közéleti küzdelem, nemcsak a jólét, az állam vagy éppen a kultúra ügye, hanem számunkra, mindannyiunk számára személyes ügy, és éppen ezért becsületbeli ügy is. Nemcsak azért fontos, hogy jobb legyen már végre nekünk meg a körülöttünk élőknek, hanem becsületbeli ügy is, hogy milyen országot hagyunk magunk után a következő nemzedéknek. Persze nekünk is van pénztárcánk, s meg is marad, ha jó helyeken járunk, nekünk is van rezsiszámlánk, vannak, akiknek devizahitelük is van közülünk, és persze vannak gyermekeink, vannak unokáink, akinek jó köznevelést, felsőoktatást szeretnénk, és vannak szüleink és nagyszüleink, akiknek jó orvost, kórházat, nyugdíjat akarunk meg főleg jó gyerekeket és unokákat, de mindenekelőtt van hitünk, van szívünk és van lelkünk, mellyel látni akarjuk az egészet: azt a célt, amiért minden történik. Amiért az átalakítás történik, amiért a törvényhozás történik, amiért az újratervezés, a kormányzás. Mindez azért történik, hogy nekünk együtt legyen jobb. Nem külön-külön, hanem együtt, mint közösségnek legyen jobb. Ne a másik rovására, ne a következő nemzedék számlájára, hanem együtt. Az együtt jobb legyen pedig azt jelenti, hogy jobb legyen itt. Jobb legyen itt élni, éppen itt, ezen a földön, hozzákötve ahhoz a röghöz, amelyet apáink műveltek, mely nekünk ma is az anyaföld, a hazánk. Ez a rög, ez a röghöz kötés. És érdemes is legyen. Érdemes is legyen együtt itt élni, éppen itt a jövőben is. Magyarország olyan hely, amit nem lehet csak úgy egyszerűen itthagyni. Nekünk őrizni kell azt, ami ilyen hellyé tette, és meg kell újítanunk. Nem szabad engedni, hogy bárki elcsúfítsa Magyarország vonzó arcát. A hivatásos hisztériakeltőknek el kell venni a kenyerét. Akik pedig éhesek a kenyérre, ami gabonából van, azoknak munkát és kenyeret kell adni, és föl kell bennük ébreszteni az éhséget a lelki kenyér után, mert kultúra nélkül, magyar polgári keresztény kultúra nélkül nem lesz jobb az élet bármilyen sok lesz a kenyér vagy a gazdasági növekedés. Akik pedig ezért a régi-új Magyarországért dolgoznak, azoknak össze kell fogniuk. Miniszterelnök Úr! Mi látjuk a munkát, amit a kormány, személy szerint Ön elvégzett. Ki többet lát ebből, ki kevesebbet. Én miniszterként nagyon sokat látok belőle, úgy pedig még többet látok belőle, mint a Magyar Polgári Együttműködés elnöke, és ilyen minőségemben szoktam is vitatkozni a miniszterrel, szemére szoktam vetni, szemére szoktam hányni, hogy miért nem mutatja be világosabban, meggyőzőbben a kultúrában, az egészségügyben, az oktatásban elvégzett változásoknak a célját és értelmét, hiszen mindannyian ismerjük ezt, akik kormányzati felelősséget vállaltunk, hogy a legnehezebb interpelláció az, amit otthon tesznek fel az embernek; a felesége, a gyermeke, a lányai, úgyhogy az egyesület elnökeként én is szoktam interpellálni a minisztert. Miniszterelnök úrtól pedig azt szeretnénk most hallani, hogy valóban mi ennek az egésznek az értelme, mit üzen nekünk az a sok munka, az az emberfeletti teljesítmény, amit elvégzett, amit elvégeztünk. És azt is szeretnénk hallani, hogy mire számítsunk a következő évben. És azt is, hogy miben számít ránk, magyar polgárokra, a nemzeti táborra, merthogy számíthat ránk. Azt kérjük, hogy sohase felejtse el. Köszönjük, hogy elfogadta a meghívásunkat. Öné a szó, Miniszterelnök Úr!
 


Orbán Viktor évértékelő beszéde a budapesti Millenáris Teátrumban

$
0
0

Tisztelt Schmitt Pál Elnök Úr! Katalin Asszony! Kedves Dalma Asszony! Hölgyeim és Uraim, jó napot kívánok!
 
Miniszter után beszélni könnyű, pap után beszélni nehéz. Mit is mondhatna az ember az Isten szolgájának szavai után? Talán az volna a legjobb, kedves Barátaim, hogyha nem én tartanék évértékelőt, úgyis felszaporodtak a kalandos kedvű kísérletezők, hanem hagynám, hogy értékelje az elmúlt év saját magát: tárja elénk, mi is történt 2012-ben. Talán azzal kezdhetné, hogy 2012-ben 90.300 gyermek jött világra; 2.251-gyel több, mint egy évvel korábban. Ezt betudhatnánk a szocialisták által eltörölt, s általunk visszaállított gyerek- és családvédelmi intézkedésnek vagy az új családi adórendszerünknek is. De ha csak ennyit látnánk, könnyen beleragadhatnánk a földszagú politikai küzdelmek világába, pedig lehet, hogy itt most valami fontosabb dologról van szó. Szeretném hinni, hogy nemcsak néhány, egyébként figyelemre méltó kormányzati intézkedés áll a jó hír hátterében. A kisbabáknak kedvük támadt megszületni.
 
Hátha ez egy komolyabb felhívó jel, erősebb intés, hátha valódi biztatás; lehet, hogy ők már tudnak valamit. Tudják, hogy bár ma a hóesésre ébredtünk, megállíthatatlanul jön a tavasz, jön a szűkmarkú jelennél nagyvonalúbb jövő. Olyan jövő, amely túllép az európai válság lökéshullámain, és tartogat valami biztatót, reményteljeset, felívelőt, valami jobb módút, derűsebbet, netán boldogabbat is. Lehet, hogy amint elterveztük, 2013 valóban az emelkedés éve lesz. Azt olvastam minap a világ 34 legfejlettebb államát tömörítő OECD életminőségindex-jelentésében – ilyen is van –, hogy a magyarok 69 százaléka érzi úgy, hogy több pozitív élményben van része egy átlagos napon, mint kellemetlen tapasztalatban. Tízes skálán a magyarok 4,9, vagyis mondjuk 5 pontra értékelték a saját életminőségüket. Sok ez vagy kevés? Ez itt a kérdés. A vizsgált 34 ország átlaga 80 százalék, és 6,7 pont. Innen nézve a miénk kevés. Ha a magyarok utolsó száz évének fényében nézzük, másként mutat a dolog.
 
Az elmúlt száz év során a magyaroknak azt kellett látniuk, hogy Magyarország gazdasága olyan, mint a Déva vára a Kőmíves Kelemen balladájában: amit felépítettünk délig, leomlott estére, amit estig építettünk, leomlott reggelre. Zárójelben: a kultúra szóról a magyarok 43 százalékának az irodalom jut az eszébe, az EU-átlag csak 23, és Magyarországon a könyvtárhasználat a nehéz évek alatt sem esett vissza. Van tehát még remény. Szabad még politikai beszédben Kőmíves Kelemenre hivatkozni. Nos, amit a szépapáink tehát felépítettek, azt elvitte az I. világháború és az azt követő békerendszer. Amit dédszüleink építettek, elvitte a II. világháború és a békerendszer.
 
Amit nagyszüleink és szüleink felépítettek, azt elvitte a kommunista rendszer botcsinálta gazdaságpolitikája, amely adósságcsapdába csalta, és kalitkába zárta az egész országot. A szocializmus csődje akkor is gazdasági veszteség, ha Magyarország egy olyan rezervátum volt Európa keleti felében, amely leginkább egy munkatábor és egy SZOT-üdülő bizonytalan ötvözetének tűnt. Végül pedig amit a rendszerváltás után 2002-ig felépítettünk, leomlott 2002 és 2010 között. Ha tehát a történelmi életélmények által kikezdett, és leginkább az elhasznált bicikli bovdenhez hasonlóan kirojtosodott idegvégződéseinkre gondolunk, egy felerészben elégedettséget mutató életminőség-vizsgálat nem is olyan rossz.
Ami azonban a számtani mutatóknál fontosabb, az a tanulság, amit újra és újra el kell ismételnünk. A rendszerváltoztatáskor létezett egy politikai pártokon és politikai nézeteken átívelő közös ígéret – mit ígéret! –, egy fogadalom, amit mi, az ország közügyeit intézők együtt tettünk a magyar embereknek. Nem követjük el soha többé Kádárék és az MSZMP hibáját, hogy hitelből, külföldről fölvett hitelből jóléti kiadásokat finanszírozunk. Legyünk bár szegények, kerüljünk bár szorult helyzetbe, külföldi hitelekből nem fogunk szociális juttatásokat, segélyeket, fedezetlen béremeléseket finanszírozni, hogy katonásan mondjam: ez a fogadalom 2002-ig be volt tartva.
 
A magyar gazdaság 2008-as összeomlása mögött az áll, hogy a szocialisták 2002 után felrúgták ezt a történelmi megállapodást. A következményeket ismerjük; végül a nyugdíjak, a családtámogatások és a bérek egy komoly része odaveszett. Tudom, ezt már százszor hallották tőlem. Azt is tudom, mert ismerem a fajtánkat, hogy a magyarok nem szeretik a szájbarágós beszédet. Amikor Cegléden jártam nem is olyan régen, azt mesélték, hogy egy feleség az 50. házassági évfordulóra, az aranylakodalomra készülődve neheztelő hangon felrótta a férjének, hogy sohasem mondja neki, hogy szereti. Mire az öreg csak annyit válaszolt: egyszer már mondtam, ha változás lesz, majd szólok.
 
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
 
Azonban a politika világa olyan, hogy vannak dolgok, amelyeket újra és újra, ha kell, százszor is el kell mondani. Igen, kedves Barátaim, az államadósságra épülő gazdaság csak a jólét papírmasé díszletét tudja fölépíteni, amelyet az első komolyabb szélroham elfúj és romba dönt. A szirénhangok után jön a keserves, sőt kétségbeesett ébredés. Aki azt állítja, hogy előbb vagy utóbb nem kell minden elköltött forintért megdolgozni, az becsapja az embereket és saját magát is. Ez az az igazság, az a fundamentum, amire 2010 óta, így 2012-ben is építettük Magyarország politikáját. Ezért kellő szerénységgel, de alapos okkal, a gondos háziasszonyok visszafogott büszkeségével lehet, talán kell is sikernek nyilvánítani, hogy hazánk 2012-ben is csökkentette adósságát – csak öten voltunk erre képesek az unió 28 államából –, ellenőrzés alatt tartotta pénzügyeit, sőt hazánk jobban teljesített, mint a legtöbb európai ország.
 
Az Európai Unió éppen aktuális előrejelzései ne zavarják meg Önöket, a költségvetési hiányunkat például még egyszer sem sikerült eltalálniuk. Drukkolunk nekik, hátha végre sikerül, segítünk is, az idén is 3 százalék alatt lesz. Az államadósság persze, tisztelt Hölgyeim és Uraim, még mindig magas, ha a szánkig nem is ér már, de szügyig még benne állunk, hogy az ördög vinné el azokkal együtt, akik összehozták, de nem viszi, így ez a munka is ránk marad.
 
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
 
Ha igaz, hogy a csecsemők is sejtik a magyar világ változását, talán a felnőttek is észrevették. Észrevették, és akkor nem dőlnek be a régi, rosszul bevált gyűlöletmesterek handabandáinak, a hebehurgya és kelekótya politikai bűvészkedésnek, hanem körülnéznek. Körülnéznek odahaza, az országban, a világban és a saját lelkükben is.
 
Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Kedves Barátaim!
 
Sokan úgy nézik a dolgokat, ahogy vannak, és azt kérdezik: miért? Mások úgy nézik a dolgokat, ahogy lenniük kellene, és azt kérdezik: miért ne? És nekifognak. Ők Márai tanítványai, aki ezt írta: „A világhoz nem alkalmazkodni kell, nem újrarendezgetni azt, ami már megvan benne, hanem hozzáadni mindig.” Így születnek a nagy művek. Mi, magyarok, sok mindent hozzáadtunk a világhoz, mégis ritkán beszélünk a nagy műveinkről, a magyarok műveiről. Hajlamosak vagyunk elfeledkezni róluk, pedig a magyar ember mindig, még a nehéz időkben is képes alkotni; meglepő, nagy dolgokat véghezvinni és létrehozni. Egyéni művekben és sikerekben, efféle eredményekben a nemzet mindig is gazdag volt, és ezzel nemcsak magának adott, hanem a világnak is. Így lett a világban sakkozógép, golyóstoll, dinamó, villamosvasút, holográf, telefonközpont, Rubik-kocka és még temérdek újítás, találmány és rekord. Ezek mind a magyarok művei. Vegyük csak a tavalyi évet! A magyar olimpikonok világraszóló londoni sikereiről mindenki tud. De tudjuk-e, hogy ki nyerte 2012-ben a matematikai Nobel-díjnak számító Abel-díjat? Nos, egy magyar tudós, Szemerédi Endre, akinek innen is gratulálunk. Tudjuk-e, hogy a Nemzetközi Logikai Játékok olimpiáján a tavalyi nagydíjat – első ízben – egy magyar tervező nyerte el Okostojás nevű logikai játékával, amit a Rubik-kocka utódjaként emlegetnek. Isten éltesse Zagyvai Andrást is! Tudjuk-e, tisztelt Hölgyeim és Uraim, hogy a világ tíz legjobb séfje közül az egyik magyar? Tudjuk-e, hogy a világ legjobb zenei klubjává választottak egy Budapesten, a Dunán álló magyar hajót? Tudjuk-e, hogy a nemzetközi fizikai diákolimpia aranyérmese és abszolút győztese egy pécsi gimnazistánk lett. Vagy tudjuk-e, hogy az európai szakmunkás bajnokságon – nem figyelünk oda erre eléggé – öt aranyat is begyűjtöttünk olyan versenyszámokban, mint bútor- és épületasztalos, vállalati informatika vagy éppen a faipari technológiák. Emeljük hát meg a kalapunkat a tehetséges fiatal magyar szakmunkások előtt is!
 
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
 
De a magyarok nemcsak egyénként tudnak világraszóló műveket alkotni. Vannak idők, amikor az egész magyarság összeadja erejét, a tehetségét, a bátorságát, és közösen alkotunk valami maradandót. Közös nagy műve volt a magyaroknak a honfoglalás – miközben népek tucatjai tűntek el a népvándorlás forgatagában. A magyarság nagy műve volt Szent István keresztény államalapítása, amellyel véglegesítettük a helyünket Európában. És az volt a tatárjárás után a porig lerombolt, fölégetett ország újjáépítése, majd később a török hódítás megállítása is. Nagy magyar mű az 1848-as forradalom a Habsburg-abszolutizmus és bekebelezés ellenében, és úgyszintén az ’56-os forradalmunk, amellyel a világ előtt lelepleztük a kommunizmust, és bevertük az első, legfontosabb szöget a szovjet birodalom koporsójába. És, kedves Barátaim, úgy áll a helyzet, hogy most ismét magyar mű van születőben. Szerényen, csendesen, a számunkra felérhetetlen elődök iránti tisztelet hangján kell ezt mondanunk, de mondanunk kell. A mi hazánk az elmúlt száz évben ritkán volt ura önmagának. Legtöbbször kényszerpályán mozgott – kiszolgáltatva nagyhatalmak akaratának, idegen megszállók önkényének, majd nemzetközi gazdasági-pénzügyi körök és bankok érdekeinek. Nem azt tettük, amit mi akartunk, ami a mi érdekünket szolgálta, hanem azt, amit mások akartak. Divatos kifejezéssel élve: ehhez szocializálódtunk. Megtanultunk kicsik lenni. Szőnyeg alatt kushadva, lehajtott fejjel, és félrenézve létezni, de 2010-ben fordulóponthoz értünk, hosszú idő után újra. 2010-ben elhatároztuk, ha nem kopogtat be hozzánk a lehetőség, hát vágunk magunknak egy ajtót. Elhatároztuk, hogy Magyarországot olyan országgá tesszük, ahol azok az emberek boldogulnak, akik reggel felkelnek, és megkeresik azt, amire szükségük van. S ha nem találják, akkor megteremtik.
Olyan Magyarországot akartunk, ahol a nehézségek előtt állva nem azt mondjuk egymásnak, „Hagyjuk!”, hanem azt, hogy „Mutassuk meg!” Éveken át azt láttuk, hogy az emberektől folyamatosan csak elvesznek. Miközben őket magukat is arra ösztönözték, hogy elvegyenek: vegyék el, hitelekből éljék fel a saját jövőjüket. Arra ösztönözték őket, hogy ne dolgozzanak, inkább éljenek segélyből. Évekig több pénzt lehetett összeszedni segélyből, mint munkából. Kész őrület! Azt a képzetet ültették el bennünk, hogy a családalapítás egy eleve reménytelen vállalkozás, munkánknak vajmi kevés az értelme, szaktudásunkra úgymond a piacon nincs kereslet, és nem is tudunk semmit sem hozzáadni a világhoz. Magyarország leginkább egy lepukkant bérházhoz hasonlított, ahonnan bármelyik pillanatban kipenderíthetik a lakókat. Aztán végre 2010-ben Magyarország a saját kezébe vette a sorsát. Mi, magyarok elkezdtük azt tenni, azt véghezvinni, ami a saját érdekünk, és nem azt csinálni, amit mások várnak el tőlünk. Nem hallgattunk többé a fogadatlan prókátorok tanácsaira. Udvariasan – mégiscsak egy polgári párt volnánk –, de határozottan figyelmen kívül hagytuk őket. Valahogy úgy, ahogy Mark Twain írta, idézem őt: „Időnként elmegyek az orvoshoz, és megvizsgáltatom magam vele, mert az orvos is élni akar. Aztán elmegyek a gyógyszertárba, és kiváltom az orvosságot, mert a patikus is élni akar. Aztán a gyógyszert a csatornába öntöm – mert én is élni akarok.”
 
Nos, tisztelt Hölgyeim és Uraim!
 
Épp itt volt már az ideje, hogy kimondjuk: a gyengeség nem válasz. Épp ideje volt, hogy megfogadjuk a mester leggyakoribb intését: ne féljünk! És hiába dúl 2008 óta válság, hiába örököltünk adóssághegyeket, gazdasági és szociális romokat, nem hagytuk, hogy a gyengeség újra erőt vegyen rajtunk.
 
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
 
Aki fél, azt megharapja a kutya, ledobja a ló, sőt még a roller is. Gyáva népnek nincs hazája, de barátja és szövetségese sincs, mert megbízhatatlan. Hiszen a gyáva önmagában sem bízik, s ha ő nem bízik saját magában, mások miért bíznának benne? 2010-ben a magyarok belátták, a folyamatos igazodás, az alázatos alkalmazkodás, az örökös megfelelés, vagyis a gyengeség nem megoldás, hanem maga a probléma. Ez volt a fordulópont, így és ezért jött létre Európa egyetlen kétharmados parlamenti többsége, a nemzeti összefogás világos, messzi fővárosokból is jól látható bizonyítéka. Mindenki meg is értette – ha nem is tetszett mindenkinek –: a magyaroknál új időszámítás vette kezdetét. S azóta mindent véghezvittünk, amiről a gyengeség hívei azt mondták: nem lehet. Ezzel vette kezdetét a magyarok új műve, a XXI. századi erős Magyarország megteremtése.
 
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
 
Olyan országot építünk, ahol az emberek nem külföldiek hasznáért dolgoznak. Olyan országot, ahol nem bankárok és külföldi bürokraták mondják meg, hogyan éljünk, milyen alkotmányunk legyen, mikor emelhetünk béreket vagy nyugdíjakat. Olyan országot, ahol senki nem kényszerítheti rá mások érdekeit a magyar emberekre.
 
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
 
A XX. század magyar gazdaságtörténetét gyakran írják le húszéves ciklusok váltakozásaként. Van, hogy rosszul kezdődnek, és jól végződnek: a hetvenes években eladósodással indult, de 1990-ben szabadság lett a vége. Van, hogy jól kezdődnek, és rosszul végződnek: 1990-ben szabadsággal és piacgazdasággal kezdtük, és a pénzügyi szakadék szélén végeztük. A következő húsz évünk 2010-ben a gazdasági összeomlás árnyékában kezdődött, de jól végződhet. A XXI. század újdonsága, hogy a változások sebessége, a fordulatok mélysége, a nemzetek közötti verseny ereje elsodorja azt, aki nem rendelkezik világos jövőképpel és erre épülő tervvel. Az 1990 és 2010 közötti húsz évet együtt éltük át. Leépítettük ugyan a múltat, de nem voltunk képesek fölépíteni a jövőt, két világ között ragadtunk, ezért érezzük zavarosnak ezt a két évtizedet.
Ezért most mindennél fontosabb, hogy legyen világos elképzelésünk a jövőről, a következő húsz évről, és döntéseinkkel, politikai, gazdasági, társadalmi döntéseinkkel azok irányába haladjunk. A mi mestertervünk szerint megszüntetjük az ország külső pénzügyi függését. Megszüntetjük Magyarország energiafüggőségét. Mindenkit kihozunk, pontosabban kisegítünk a devizaadósságból. Megállítjuk a népesség fogyását. Mindenki talál majd itthon munkát, aki itthon kíván dolgozni. A magyar gazdaság versenyképességét a világ legjobb harminca közé visszük. Az újraiparosítással a magyar ipart összeépítjük a némettel. A pénz, az energia és az információ költségszintje a hazai vállalkozások számára alacsonyabb lesz a versenytársaink költségszintjénél.
 
Tízezer exportáló, versenyképes magyar középvállalatot fogunk felépíteni. 15-20 regionális magyar multi ad majd erőt a magyar gazdaság globális terjeszkedéséhez, és közben a nemzeti össztermék 50 százaléka alá csökkentjük az államadósságot. Innovációra és kutatásra fordítjuk majd a nemzeti össztermék 4-5 százalékát. Több egyetemünket is bevisszük a világ 200 legjobb egyeteme közé. Kultúra, tudomány, zene és sport területén népességszámunknál jóval tekintélyesebb helyezést érünk majd el, ismét kultúrnemzet leszünk. A Kárpát-medencében élő és a világban szétszórt magyarokat kulturális, közjogi és szellemi tekintetben is integráljuk, kihasználjuk a modern kor jogi és technikai lehetőségeit, vagyis szétszórattatásból világnemzetet építünk, és mindennek eredményeképpen a magyar családok életszínvonala meghaladja majd az európai átlagot. Ezt a jövőképet precízen kidolgozott tervekkel, egy újjászervezett állammal, elkötelezett szakemberekkel és egy dolgozni akaró és dolgozni képes társadalommal váltjuk valóra.
 
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
 
Persze szép és izgalmas a húszéves távlat, már csak tizennyolc év van hátra, de még izgalmasabb a „mi van most?” és a „mi lesz velünk holnap?” kérdése. Egyszer azt jegyezték fel, hogy Ronald Reagan első kormányülésén azt mondta, két dolgot utálok, az inflációt és a kommunizmust, ezekkel kezdjenek valamit. A mi dolgunk, a magyar kormány dolga nem ilyen egyszerű. A mi dolgunk ennél sokkal bonyolultabb. Mindazonáltal azt jelenthetem az ország érdeklődő közvéleményének, hogy Magyarország ma jobban teljesít, mint korábban, és eredményesebb a válság kezelésében, mint a legtöbb európai ország. Ez Magyarország sikere. Ez Magyarország, az itt élő emberek, vagyis mindannyiunk sikere, még az ellenzék sikere is, hiszen politikai hovatartozásra való tekintet nélkül mindenkinek jó, mindenki nyer vele. Tudom, hogy nehéz becsempészni a nemzeti gondolatot az internacionalizmuson felnőttek haja alá, de hátha egyszer megértik, hogy a pártjaink ugyan lehetnek ellenzékben, a haza azonban nem. Lehet, szóval van olyan, hogy néha leparancsolják az embert a parancsnoki hídról vagy a kormánykerék mellől – erről én is tudnék mesélni –, de a hajó közös, ezért ilyenkor is evezni kell, és nem durcásan ügyeskedni a fúróval a hajófenékben.
 
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
 
Azt mondhatom Önöknek, Magyarország jobban teljesít az emberek mindennapi terheinek könnyítésében, mint az elmúlt húsz évben. A szocialista kormányok idején a rezsiköltségek folyamatosan emelkedtek, a gáz ára háromszorosára, az áramé pedig a duplájára nőtt. 2013 januárjától minden magyar háztartásban tíz százalékkal kevesebbet kell fizetni a gázért, a villanyért és a távhőért. Rezsicsökkentésre évtizedek óta nem volt példa Magyarországon. Jobban teljesítünk, de nem elég jól. Ezért a megélhetési különbségeket 2013-ban tovább fogjuk csökkenteni. Magyarország jobban teljesít az érdekérvényesítés terén, mint 2010 előtt. Uniós csatlakozásunk óta még soha nem tudtunk annyi forrást kiharcolni magunknak az unió költségvetéséből, mint most.
 
Ráadásul úgy, hogy az unió összköltségvetése közben csökken, vagyis kisebb hordóból többet tölthetünk ki magunknak. A tisztes bátorság egyik gyümölcse épp az volt, hogy szövetségeket hoztunk tető alá tucatnyi országgal. Ez az együttműködés nem jött volna létre, ha afféle farkát csóváló kutyusként az asztal alól lestük volna, hová esik egy-egy zsírosabb falat. Ki köt szövetséget egy gyáva éhenkórásszal? Jobban teljesítünk, de még nem elég jól, ezért a következő hét évben az európai uniós források 60 százalékát közvetlenül a gazdaságba fogjuk eljuttatni. Magyarország jobban teljesít a családok támogatásában is. 2010 előtt a szocialista kormányzat módszeresen faragta le a családtámogatást: előbb megszüntették a gyermekek utáni adókedvezményt, aztán két évre csökkentették a gyes idejét is. Mi ezt 2011-től visszaállítottuk három évre, bevezettünk egy minden eddigi támogatásnál kedvezőbb családi adórendszert a gyermekes családok számára. Jobban teljesítünk, de még mindig nem elég jól. Különösen az alacsony jövedelmű családok helyzete nehéz, ezért 2013 második felében útnak indítunk egy bérből és fizetésből élők számára készülő új akciótervet is. Magyarország jobban teljesít a nyugdíjak védelme terén is, mint a legtöbb európai ország.
 
Míg a válság miatt számos európai országban csökkentek a nyugdíjak, Magyarország meg tudta őrizni, sőt növelni is tudta a nyugdíjak értékét. Jól emlékszünk, a szocialista kormányzat a válság terheit a nyugdíjasokkal fizettette meg. Mi nem hagyjuk, hogy az idős emberek életszínvonala csökkenjen. Az új korszak és a megerősödött Magyarország próbakövének tekintem, hogy a válság idején is megvédjük őket. Ha ez sikerül, akkor a teljes idős nemzedék saját bőrén, saját életén tapasztalhatja meg, hogy az unokáik és a gyerekeik nem beszélnek a levegőbe. Márpedig sokunk számára leginkább szüleink véleménye a mérvadó, épp az ő elismerésükre vágyunk. Arra, hogy azt mondják nekünk: szép munka volt, kisfiam!
 
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
 
Magyarország jobban teljesít a munka megbecsülésében is, mint 2010 előtt. Az átlagbér emelkedik, és a ma közzétett adatok szerint elérte a bruttó 223.000 forintot, ami egyébként európai összevetésben nagyon alacsony. A kormányváltás óta már 24.500 forinttal növeltük a minimálbért, és a közfoglalkoztatottak átlagkeresete minden ellenkező állítással és hazugsággal szemben meghaladta a 73.200 forintot. Jobban teljesítünk, de még nem elég jól. Ezért a januárban indított munkahelyvédelmi akciótervet 2013-ban, valamikor az év derekán tovább fogjuk bővíteni.
 
Magyarország jobban teljesít a rendőrség működtetésében is, hiszen a kormányváltás óta 3.500 fővel növeltük a rendőrök létszámát, és ezzel párhuzamosan megtisztítottuk az állományt azoktól, akik korábban a bűnözők oldalára álltak vagy sodródtak. Jobban teljesítünk, de még nem elég jól. Különösen az aggasztó méreteket öltött, új típusú kábítószerek csempészete ellen kell újabb és újabb erőket mozgósítanunk. És bár a visszaélésekben jeleskedők falkáit is naponta elverjük az ablakunk alól, még mindig vannak olyanok, akik vörös alsóneműjüket narancssárgára cserélték, és úgy viselik gondosan, hogy az kilátszódjon a nadrág alól. Az ellenük folytatott küzdelem még hosszú ideig ad majd munkát nekünk.
 
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
 
Magyarország jobban teljesít a fölösleges kiadások lefaragásában, mint korábban bármikor. Európában egyedülálló módon megfeleztük a politikusok számát. Itt nemcsak jobban, de már jól is teljesítünk. A magyar állam hosszú évek óta birkózik az egészségügy helyzetének rendezésével. Az elmúlt másfél év során 90.000 egészségügyi dolgozó bérét emeltük, új, egységes állami irányítást vezettünk be, 439 egészségügyi beruházás zajlik, közülük 91 érint kórházakat, mindösszesen 223 milliárd forint értékben, és ez az elmúlt hatvan év legnagyobb egészségügyi fejlesztése. Szolgálatba állítottunk 120 új mentőautót, és 82 helyszínen folyik mentőállomás felújítása vagy építése.
 
Itt is jobban teljesítünk, de még mindig nem elég jól. Kell még 200 mentőautó, és kell még 6.460 új ápolónő, kell még egy pénzügyi csomag, amellyel javítunk a háziorvosok helyzetén, és valahogy rövidítenünk kell a várólistákat is. Magyarország jobban, sokkal jobban teljesít a felzárkóztatás területén is. 2012-ben 261 ezren dolgoztak startmunka-programban, a cigány munkaszervezők szerint, mert tudják, nem szabad hivatalos kimutatást készíteni, a becsléseik szerint 54.750 volt köztük roma, aki nem segélyből, hanem tisztességes munkával kereste meg családjának a kenyeret. Ők a legnagyobb sikerünk. És van 9.316 szó szerinti startmunkásunk, akinek a tavalyi volt élete első munkája és munkahelye. Felnőttek emberekről beszélek. Ezer roma nő állt be dajka, szociális gondozó és otthonápolói képzésekbe.
 
Kedves Barátaink!
 
Jobban teljesítünk, de még nem elég jól. Csak akkor lehetünk elégedettek, ha mindenki talál munkát, legalább startmunkát, aki dolgozni akar. A nagy terv 2013-ban teljesülhet, ha sikerül az önkormányzatokkal közösen megfelelő szervezési munkát végeznünk.
 
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
 
Az eredmények azt mutatják, hogy Magyarország jobban teljesít. A magyarok 2012-ben nem dolgoztak hiába. Jó döntés volt kitörni a kényszerpályáról, és jó döntés volt a magunk kezébe venni a sorsunkat, de ennek nem mindenki örül. Nem örülnek neki külföldön és idehaza azok, akik sok éven vagy akár évtizeden át hasznot húztak Magyarország gyengeségéből, politikai és gazdasági hasznot.
 
Ők arra készülődnek, hogy visszavigyék Magyarországot a múltba. Azt remélik, az már megszépült. Tévednek, egy erős ország nem felejt. Nem felejtjük el azt a nyolc évet. Nem felejtjük el, kik és hogyan adósították el az országunkat, a városainkat, a falvainkat, a családjainkat. Nem felejtjük el, hogy elvették az otthonteremtés lehetőségét a fiataloktól. Nem felejtjük el, hogy elvették a támogatást a magyar családoktól. Nem felejtjük el, hogy elvettek a nyugdíjasoktól egyhavi nyugdíjat. És azt sem felejtjük el, hogy előtte mindennek az ellenkezőjét ígérték. Nem felejtjük el, hogy nyolc éven át hazudtak a magyaroknak, ahogy ők fogalmaznak: reggel éjjel, meg este. Ebben is lehet valami logika; vannak dolgok, amelyek az emberi értelmet egyszerűen felülhaladják.
 
És, kedves Barátaim, nem felejtjük el, hogy a békésen ünneplő emberekre uszították a rohamrendőröket. Nem feledjük el, hogy együtt tették tönkre az országot. Régi figurák, jól ismerjük őket, és pontosan tudjuk, hogy mire készülnek. A bankok adóját elengednék, és helyette megint az embereket adóztatnák, csökkentenék a minimálbért, megvágnák a nyugdíjakat, és megint elvennék a gyerekek utáni adókedvezményt. Ezt várják tőlük a bankok, ezt várják tőlük a spekulánsok, és a gyengék mindig meghajolnak az erősek akarata előtt. Sohasem álltak ki, és most sem állnak ki a magyarok érdekeiért. Ezért van az, hogy mint húst a legyek, dongják őket körül az erős külföldi érdekcsoportok. Valójában azok akarják visszaültetni őket a magyarok nyakába.
 
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
 
Végül fel kell tennünk azt a kérdést is, miért akarunk mi erős, XXI. századi Magyarországot – persze túl azon, hogy erősnek lenni mindig jobb, mint gyengének. Nos, úgy látom, hogy a magyarok sikerének záloga a jövőben egyetlen dologban rejlik. Ez egyszerre gondolat, érték és program. És az igazi harc, a fontos küzdelem, a csata, amin megfordul Magyarország sorsa, a mi életünk sikere és a gyerekeink jövője is éppen e körül az egyetlen érték körül zajlik. Olyan világ lesz-e a magyar világ, ahol kemény és felelősségteljes munkával előre lehet jutni függetlenül attól, hogy ki milyen családból érkezik, ki miben hisz, vagy ki hogyan néz ki. Ilyen világot, ilyen életet csak egy erős ország képes megteremteni. Ez a küzdelem célja, kedves Barátaim!
 
Ennek a gondolatnak meg kellene nyernünk a mai fiatalokat is. Valahogy meggyőzőbben kellene feléjük képviselni, hogy közös cél és közös érdek az, hogy a 2013-ban meginduló gazdasági növekedésnek és felemelkedésnek mindenki a nyertesévé váljon. Aki dolgozik érte, méltó arra is, hogy a sikerekből részesüljön. Egyéni szabadság, de közös felelősség. Közös munka, közös siker. Ezért természetes, ha a fiatal, tehetséges, agilis szakembereket, akiket a magyar emberek adóforintjaiból képeztünk ki, legalább egy ideig itthon, magunk között akarjuk látni. Azért fontos nekünk, hogy a gyerekeink itthon is kamatozhassák a tudásukat, mert csak így tudják továbbadni a saját gyerekeiknek, a mi unokáinknak azt a tudást és tapasztalatot, amit tőlünk kaptak.
 
Három éve azért dolgozunk, azért vágtunk az ország teljes újjászervezésébe, azért vállalta sok millió ember az ezzel járó megpróbáltatásokat, hogy Magyarországon soha többé ne fordulhasson elő, hogy a gyerekek kevesebb eséllyel indulnak az életben, mint amennyit a szüleik kaptak. Csak ez lehet egy nemzet tartós felemelkedésének biztosítéka.
 
Hajrá, Magyarország, hajrá, magyarok!
 

Jogállamiságunk az Aranybullától napjainkig

$
0
0

Alaptörvényről, alkotmányosságról, közjogi berendezkedésünk aktuális kérdéseiről rendez kerekasztal beszélgetést országszerte a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület (MPEE) és a Bánffy György Kulturális Szalon. Országjárásuk keddi állomása Szarvasra, a Tessedik Sámuel Múzeumra esett, ahol mintegy félszázan, köztük sok diák, voltak kíváncsiak mit mond Völgyesi Miklós és Tordáné Petneházy Judit az alkotmányosságról azon a napon, amikor a tavaly életbe lépett Alaptörvény negyedik módosításával kapcsolatos ombudsmani indítványról döntött az Alkotmánybíróság.

Tordáné Petneházy Judit bemutatta a szervező egyesületeket, majd Völgyesi Miklós kisebb nagyobb időbeni ugrásokkal az Aranybullától kezdve vezette le a magyar jogállamiság fejlődését. A magyar történeti alkotmány egyik legfontosabb törvényének is tekintett Aranybullát erkölcsileg és etikailag is magasabb szintűnek tekinti Földnélküli János hét évvel korábban kiadott Magna Chartájánál. A beszélgetésből idő hiányában inkább előadás lett, mert a program második felében a művészetek kaptak szerepet.

 Horváth Anikó és Elek Szilvia zongoraművészek  négykezes darabokat adtak elő, míg az irodalmat Rubold Ödön és Bartus Gyula színművészek képviselték. Az est házigazdája Hodálik Pál alpolgármester volt.

 
Forrás: http://www.newjsag.hu/2013/05/22/jogallamisagunk-az-aranybullatol-napjai...

Országjárás Békéscsabán

$
0
0

A Magyar Polgári Együttműködési Egyesület (MPEE) országjáró rendezvénysorozata legújabb állomásához érkezett május 21-én, szerdán, Békéscsabán. A sajtótájékoztató témája a Jogállami kerekasztal, azaz beszélgetések az Alaptörvényről, alkotmányosságról, közjogi berendezkedésünk aktuális kérdéseiről.

 A hír6.hu beszámolója az eseményről:

http://hir6.hu/cikk/82502/a_legfobb_ideje_volt_az_uj_alaptorveny_megszul...

Polgári Gondola

$
0
0

Szeretettel hívjuk a Polgári Gondola idei hajóútjára, 2013. október 12-én 13 órától.
 
A délután témája: Kultúra Budapesten.
Előadóink:
 Káel Csaba a Művészetek Palotája vezérigazgatója
és
 Vidnyánszky Attila  a Nemzeti Színház vezérigazgatója.
A Budapest konferenciahajó a Vigadótól indul és ide érkezik vissza. Beszállás 12 óra 30 perctől, s a hajó 16 órakor köt ki újra.
A hajó korlátozott befogadóképessége miatt csak az előzetesen regisztrált meghívottakat tudjuk fogadni. Jelentkezni munkanapokon 10-17 óra között lehet a 555-2035-ös telefonszámon, vagy a molnar.adrienn@mpee.hu e-mail címen.

A budapesti kultúráról a 19. Polgári Gondolán

$
0
0
Balog Zoltán, Káel Csaba és Vidnyánszky Attila

Budapest kulturális életét, a főváros fesztiváljainak és az előadó-művészeti terület fejlesztésének lehetőségeit tekintették át a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület (MPEE) által az idén Kultúra Budapesten címmel megszervezett 19. Polgári Gondola előadói szombaton, Budapesten.

A polgári, a jobbközép oldalnak ambivalens viszonya van saját fővárosához, sokan akarnak mesterséges ellentétet kovácsolni a vidék és a főváros között. "Ha nem tudunk azonban úgy tekinteni Budapestre, mint a nemzet fővárosára, soha nem fogjuk itt otthon érezni magunkat" - hangsúlyozta az MPEE elnöke. A kultúráért felelős tárcát is irányító Balog Zoltán hangsúlyozta: noha vannak a fővárosban jól működő fesztiválok, Budapestnek még fel kell kerülnie a kulturális fesztiválok nemzetközi térképére. Vidnyánszky Attila "egy izgalmas kísérlet letéteményese" a Nemzeti Színház vezetőjeként - jegyezte meg a miniszter, hozzátéve: az igazgatóváltást kísérő, méltatlan és ostoba küzdelemről nem érdemes beszélni, hiszen "nem a kultúrharcban, hanem a kultúrában vagyunk érdekeltek". "Ha néhány dologban van elmaradásunk, az a kormányzatunk kulturális karakterének megjelenítése" - értékelt Balog Zoltán, aki szerint fontos dolgokat - így a Magyar Művészeti Akadémia megerősítését - sikerült véghez vinni, „de történhetett volna több is".

Káel Csaba, a Művészetek Palotája (Müpa) vezérigazgatója hangsúlyozta: "elsősorban nem gazdasági, hanem identitásválságban szenvedünk, a politikai ütközetek közben mégis elfelejtünk a saját identitásunkról beszélni", a tévében, mozikban pedig csak Amerikáról szóló filmek, sorozatok mennek. Budapest nemcsak épített örökségben gazdag, hanem az előadó-művészeti területre tekintve is: nemrég felépült a Budapest Music Center, október 22-én adják át a felújított Liszt Ferenc Zeneakadémiát, majd rövidesen az Erkel Színház és a Pesti Vigadó is megújul - emlékeztetett. A magyar főváros előadó-művészeti infrastruktúrája a felújítások után a bécsivel kerül egy szintre, a szomszédvárnak mégis huszonötször nagyobb bevétele van a kulturális turizmusból. Ezért érdemes tanulni tőlük, például abban, ahogy tematikus fesztiválokban gondolkodnak - figyelmeztetett. A Müpa vezetőjének elmondása szerint Budapest fesztiválélete elsősorban a nyolcvanas években indult Budapesti Tavaszi Fesztiválról (BTF) volt ismert, mára ezt a szerepet átvette a Sziget, pedig a könnyűzenétől eltérően a komoly-, világ- és népzenében, a dzsesszben, a táncban nincsenek nyelvi nehézségek.

Káel Csaba bejelentette: megbízást kapott a kormánytól, hogy egy kulturális intézményvezetőkből, szakemberekből létrehozandó bizottsággal együtt dolgozzák ki Budapest nemzetközi fesztivál fővárossá fejlesztésének négyéves stratégiáját. Mint felidézte, a Müpa stratégiai partnereivel együtt már két éve elkezdett olyan kulturális csomagokat összeállítani, amelyekkel külföldieket lehet Budapestre csábítani, és ennek immár érzékelhetők az eredményei. Jövőre rendezik meg első alkalommal a Nemzeti Színházak Találkozóját Budapesten a BTF keretében, de a tervek szerint a fesztivál más műfajok, például a film felé is nyit. Káel Csaba fontosnak nevezte a Café Budapest kortárs fesztivál ismertebbé tételét, szerinte ebben segíthet, ha a rendezvénysorozat nemcsak a kultúra, hanem például a gasztronómia terén is kínálna programokat.

Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója hangsúlyozta: a kulturális kormányzat nagy dolgot vitt végbe azzal, hogy módosította az előadó-művészeti törvényt, megvédve a kőszínházi struktúrát, "azt a fantasztikus kincset, amely ellen az előző törvény gátlástalan támadást indított". Mint kiemelte, a szakma egy szűk részét érintő - sokszor valós - problémák miatt bel- és külföldről egyaránt hangos támadások érkeznek, pedig "a szakma úgynevezett alternatív és független része sokkal jobban finanszírozott itt, mint bárhol a környező országokban". Vidnyánszky úgy vélte, Budapest és a vidék szembeállítása nagyrészt mesterséges, de annak vannak komoly okai is: 2008-ban például a pályázati pénzekből 21 százalék jutott vidéki, 8 százalék határon túli és 72 százalék fővárosi színházaknak, ez mára megváltozott. Tenni kell még azonban a színészek egzisztenciális kiszolgáltatottsága ellen, ki kellene találni nekik valamiféle életpályamodellt - vetette fel az igazgató, hozzáfűzve:újra kell gondolni az oktatást is, mert "a színházi szakemberképzést átlengi a káosz". Megemlítette, hogy a Károli Gáspár Református Egyetemmel színházkritikus-képzés indítását tervezik. Hangsúlyozta: fontos a jegybevétel, de közben egy széles réteg az anyagiak miatt nem tud eljutni színházba, ezért "minél szélesebbre kell tárni a kapukat". Közben a Nemzeti Színház teltházakkal játszik, és már külföldön is megmutatta magát: Kijev és Szatmárnémeti után az évad során Ungvárra, Munkácsra, Komáromba, Debrecenbe is ellátogat. A Nemzeti Színházak Találkozójáról az igazgató elmondta, orosz, szerb, lengyel, szlovén, litván, moldáv, román társulatoktól érkeztek pozitív visszajelzések.

Kérdésre válaszolva Balog Zoltán kifejtette, számos kritika érte a köznevelés rendszerének átalakítását, de így egy fenntartója lett az összes iskolának, és immár meg lehet szervezni, hogy minden magyar iskolás évente legalább egyszer eljusson színházba, hangversenyre, nyolc év alatt pedig egy határon túli magyar településre is. "A nagy harc majd csak most következik, amikor olyan tankönyveket akarunk, amelyek megfelelnek a Nemzeti Alaptantervnek" - jegyezte meg.

Forrás: MTI
 

 
 
 

Viewing all 77 articles
Browse latest View live